New 2026 Keystone RV Alpine Avalanche Edition 390DS Fifth Wheel
2 Bedrooms / 2 Full Baths / Mid Living / Kitchen Island / Loft / 2 Awning / Fireplace
Alpine Avalanche Edition fifth wheel 390DS highlights:
- Two Bedrooms
- Loft Area
- Two Full Bathrooms
- Dual Entry
- Fireplace
Options Added:
Base Camp Package*
Solar Flex Protect*
6 Point Hydraulic Auto Leveling
Road Armour Pin Box
20 Cu/Ft. Refrigerator - 12V
Dual 15K A/C Package
3rd 13.5K A/C
RVIA Seal
Get ready for family fun in this fifth wheel offering a front master bedroom with a king-size bed slide, plus a second master bedroom for your guests! The second bedroom includes a queen-size bed slide, a loft above the bedroom that sleeps three more, plus a rear full bathroom including a unique rear entry/exit door. And both entrances include the LCl SolidStep. The main living and kitchen area offers dual opposing slides and include theater seating, a free standing dinette, a fireplace, a center island and full kitchen amenities to feed your entire crew.
With any Keystone luxury Alpine Avalanche Edition fifth wheel, you will experience wide-body construction that allows you to stretch out and stay awhile during any season thanks to the Polar Pack All Season Protection that includes a heated and enclosed underbelly, an Astro foil reflective layer on the roof, front and rear walls, and two static attic vents, plus more! The interior offers hardwood slide out fascia with wood accents, designer upholstered window valances with custom wood window frame, plus your choice of modern interior design. There are many more Keystone exclusives, like the Tru-Fit slide construction, the in-floor heating ducts, KeyTV™, and much more to bring you a full-packed, luxury fifth wheel!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $3,790 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 240/mo with no taxes included and 10% down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $36,515
Sale Price: $76,900
Stock# TE760567
Exterior Color: White Fog
Interior Color: Dovetail
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Dovetail |
| Exterior Color | White Fog |
| Hitch Weight | 2740 lbs |
| GVWR | 16740 lbs |
| Dry Weight | 14450 lbs |
| Cargo Capacity | 2290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 132 gals |
| Black Water Capacity | 98 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King, Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 11' & 16' Power Carefree w/Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


