New 2026 Keystone RV Avalanche 380LT Fifth Wheel
3 A/C's, 50 Amp Service, Solid Steps, 6 Point Hydraulic Auto Leveling, Washer & Dryer Hookup, Outside Kitchen.
Keystone Alpine Avalanche Edition fifth wheel 380LT highlights:
- Outdoor Kitchen
- Hide-a-Bed Sofa
- Bath and a Half
- Middle Kitchen
- 18 Cu. Ft. Residential Refrigerator
Interior Features & Layout
While exact floorplan details can vary by dealer, most 380LT units include:
Sleeping & Living Spaces
-
Master bedroom (typically front) with a king-size bed
-
Rear lofted bunk area — great for kids or guests
-
Loft or play area space, sometimes above the rear area
-
Sofa / hide-a-bed seating in the main living area
Kitchen & Interiors
-
18 cu ft residential refrigerator
-
3-burner cooktop
-
Furnace (~35,000 BTU) and 30,000 BTU AC for year-round comfort
-
50 A electrical service standard
-
Washer/dryer prep or option available
Overall, the interior is built for comfort on long trips, offering residential-style amenities and plenty of space.
Exterior & Construction Highlights
The Avalanche Edition emphasizes durability and convenience with features such as:
-
100" wide-body construction for more interior space
-
Road Armor™ shock absorbing hitch pin and suspension for smoother towing
-
Heated & enclosed underbelly for off-season use
-
Power awnings with adjustable arms
-
Outdoor kitchen (in many units)
-
Backup and side camera prep
-
Walkable roof membrane with sturdy trusses
These features enhance usability, ruggedness, and convenience on the road.
Floorplan Highlights (Typical for 380LT)
-
Bath & a half – often includes a full main bathroom plus a half bath or added convenience space
-
King-bed master suite up front
-
Loft/Bunk area in rear for additional sleeping space
-
Main living area with sofa and entertainment
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $33,296
Sale Price: $84,989
Stock# 111671
Interior Color: LODGE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | LODGE |
| Hitch Weight | 2605 lbs |
| Dry Weight | 14508 lbs |
| Cargo Capacity | 1992 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 98 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 11' and 16' Power Carefree w/Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFAVU21TE760331 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


