New 2026 Keystone RV Cougar Half-Ton 30BHS Travel Trailer
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 30BHS highlights:
- Double-Size Bunks
- Ottoman with Bench Seat
- Front Master Bedroom
- Pass-Through storage
- Walk-Through Bath
You're going to love camping with friends or family in this spacious travel trailer. There are double-size bunks in the back, and the lower bunk flips up for storage of luggage, camp gear, or toys. The group can relax in the main living area that includes a tri-fold sleeper sofa within the large slide out, plus there is an L-shaped booth dinette with an ottoman/bench seat for a unique set-up. There is even a fireplace and an LED HDTV for those rainy days you stay indoors. This model includes all the appliances indoors needed to prepare meals each day, plus there is an outdoor kitchen prep area and an exterior mini fridge for cold drinks. And check out the 19' power awning that will shade you as you cook up lunch!
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the Winegard Air 360+ omni-directional rooftop antenna, the in-floor heating ducts, and the HyperCore composite wall construction with Vixen Fibrogloss high-gloss finish. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package with heat-deflecting white sidewalls, two roof attic vents, PEX plumbing and more to enjoy four season camping. Inside, you'll love the dimmable lighting, night roller shades throughout, shower skylight, and bedside USB outlets to keep your electronics charged.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $17,382
Sale Price: $44,720
Stock# 102054
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| Dry Weight | 7403 lbs |
| Cargo Capacity | 2097 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.4 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 19' Electric w/Gas Strut Arm w/Dotless Neon Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTCGP2XTV505889 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


