New 2026 Keystone RV Cougar Half-Ton 30REP Fifth Wheel
NEW MODEL ALERT! THE NEW COUGAR SIDE PATIO IS HERE!
WE ARE MONTANA'S LARGEST COUGAR DEALER WITH MONTANA'S LOWEST COUGAR PRICES....GUARANTEED!
INCLUDES 2 RV DEEP CYCLE BATTERIES! UPGRADE TO 2 BATTLE BORN HEATED LITHIUM BATTERIES FOR $1,999!
This Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel 30REP includes:
- 2 RV Deep Cycle Batteries-Upgrade To 2 Battle Born Heated Lithium Batteries For $1,999!
- $350 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219!
- Solar Flex Discover 440 Watt Solar/Inverter Package
- Electric 4 Point Leveling System
- 12 Volt 10 Cubic Foot Fridge
- Fireplace
- Free Standing Dinette & Chairs
- Climate Guard Protection Package
- Cougar Innovation Package
- Towing With Confidence Package Plus ABS
- Professional Grade Camping Package
- Patio Door
- Fold Out Sun Deck
- Front Bedroom
- Outdoor TV
At the front of this fifth wheel, you’ll find a private bedroom designed for comfort, featuring a spacious king bed for a restful night’s sleep, along with a nightstand and wardrobe on each side to keep clothing and essentials organized, plus an additional wardrobe for even more storage. Just down the hall is a full bathroom, eliminating the need for campground facilities, complete with a 30" x 36" shower and a convenient linen shelf for toiletries. The central kitchen offers plenty of room for the chef of the trip, equipped with a stove, 12-volt refrigerator, microwave, and a dedicated coffee station for relaxed mornings. An L-shaped counter with a sink and bar-top seating provides a great space for dining or entertaining, complemented by a dining table across for extra seating. At the rear, unwind on the spacious sofa with a tri-fold sleeper for overnight guests, an end table for drinks, and a cozy fireplace with a pivot door that cleverly conceals a large pantry for storing dry goods.
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the Winegard Air 360+ omni-directional rooftop antenna, the in-floor heating ducts, and the HyperCore composite wall construction with Vixen Fibrogloss high-gloss finish. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package with heat-deflecting white sidewalls, two roof attic vents, PEX plumbing and more to enjoy four season camping. Inside, you'll love the dimmable lighting, night roller shades throughout, shower skylight, and bedside USB outlets to keep your electronics charged.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $21,789
Sale Price: $68,950
Stock# N5C727
Interior Color: Umber Luxe
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | Umber Luxe |
| Hitch Weight | 2295 lbs |
| Dry Weight | 9560 lbs |
| Cargo Capacity | 2295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.4 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR HD Smart TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 440 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


