New 2026 Keystone RV Fuzion Impact Edition 2813 Toy Hauler Travel Trailer
Electric Stabilizer Jacks, Bonus Bunk w/Rollover Sofas, 30 Gallon Fuel Station, 2nd A/C.
Keystone Fuzion Impact Edition toy hauler 2813 highlights:
- RV Queen Bed
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- 8' Garage Door
- Aluminum Exterior
Sleeping Areas
-
Front Master Bedroom: RV queen bed with privacy and dual access to the bathroom.
-
Garage Space: Rear garage (approx. 13 ft 4 in long) with dual opposing sofas + overhead bunk; sofas fold into beds as needed.
-
Convertible Seating: Sofa/dinette in the living area adds extra sleeping space.
Living & Kitchen
-
Kitchen:
-
10 cu ft 12 V refrigerator
-
3-burner Furrion cooktop and microwave oven
-
Linoleum flooring (no carpet) and hardwood cabinetry for durability.
-
-
Open Concept: Garage flows into central living/kitchen space for a roomy feel.
Bathroom
-
Full Bathroom: Tub/shower combo with accessible entry from bedroom and garage/living area.
Garage & Outdoor Features
-
Large 8-ft wide garage door for easy loading/unloading of toys.
-
Tie-downs built into welds secure gear in place during travel.
-
18' One-touch electric awning with LED lighting and auto dump setup for outdoor living.
Comfort & Utility Features
-
Girard on-demand water heater for hot water whenever you need it.
-
Two 30 lb LP tanks and 35,000 BTU furnace for reliable heating.
-
Recessed LED lighting and TV prep for modern entertainment.
-
One-piece heated underbelly and aluminum exterior for durability.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $13,702
Sale Price: $36,977
Stock# 107757
Interior Color: SMOKE
| Sleeps | 6 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Interior Color | SMOKE |
| Hitch Weight | 1020 lbs |
| Dry Weight | 7138 lbs |
| Cargo Capacity | 3862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| Garage Size | 31 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand |
| Awning Info | 18' Electric with Adjustable Arms, Auto Dump, LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT1PN25TW815158 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


