New 2026 Keystone RV Montana 300RK Fifth Wheel
Keystone Montana High Country fifth wheel 300RK highlights:
- Rear Kitchen
- Spacious Full Bath
- Exterior Solid Steps with Strut Assist
- Fireplace
It will be so easy to enjoy trips in this spacious fifth wheel! There are triple slides found throughout, giving your crew plenty of space to stretch out and relax. You can prepare your best meals in the rear kitchen that includes a three-burner range, microwave oven, multiple overhead cabinets for storage, and a large countertop that overlooks the living room. There is a pull-out dinette, along with an L-shaped sofa for dining and relaxing space, and you'll love the fireplace and entertainment center here for movie nights! The spacious full bath is on the way to the front private bedroom where you'll find a king bed slide out, dresser, wardrobe, dual nightstands, plus washer and dryer prep if you plan to add these appliances!
With any Montana High Country fifth wheel by Keystone, you'll find comfort and convenience at every turn! Each unit is built with a fully walkable roof with an Alpha seamless TPO membrane system, 2" thick composite backed high-gloss fiberglass sidewalls, plus an insulated underbelly with forced hot air and electric tank heaters for added protection against the elements. The Blade Pure airflow system provides efficient cooling, and the Tru-Fit slide construction is a durable slide design that minimizes functional motor structural stress and resists leaking. Inside, you'll find roller shades throughout, premium solid surface kitchen countertops, bedside USB and 110V outlets, plus a porcelain foot flush toilet in the bath to name a few comforts.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $23,949
Sale Price: $99,917
Stock# 741029V
Exterior Color: WHITE (MYSTIC WHITE)
Interior Color: KINGSTON
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Interior Color | KINGSTON |
| Exterior Color | WHITE (MYSTIC WHITE) |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | LR 50" 4K Smart TV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights, Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFHMR29TA741029 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


