New 2026 Keystone RV Montana High Country 300RK Fifth Wheel
Keystone Montana High Country fifth wheel 300RK highlights:
- Rear Kitchen
- Spacious Full Bath
- Exterior Solid Steps with Strut Assist
- Fireplace
Optional Equipment Installed On This Unit: Peace of Mind Package, Convenience Package, Ultimate Comfort Package, 6 Point Hydraulic Auto Leveling, Solar Flex Protect, Table & Chairs
It will be so easy to enjoy trips in this spacious fifth wheel! There are triple slides found throughout, giving your crew plenty of space to stretch out and relax. You can prepare your best meals in the rear kitchen that includes a three-burner range, microwave oven, multiple overhead cabinets for storage, and a large countertop that overlooks the living room. There is a pull-out dinette, along with an L-shaped sofa for dining and relaxing space, and you'll love the fireplace and entertainment center here for movie nights! The spacious full bath is on the way to the front private bedroom where you'll find a king bed slide out, dresser, wardrobe, dual nightstands, plus washer and dryer prep if you plan to add these appliances!
With any Montana High Country fifth wheel by Keystone, you'll find comfort and convenience at every turn! Each unit is built with a fully walkable roof with an Alpha seamless TPO membrane system, 2" thick composite backed high-gloss fiberglass sidewalls, plus an insulated underbelly with forced hot air and electric tank heaters for added protection against the elements. The Blade Pure airflow system provides efficient cooling, and the Tru-Fit slide construction is a durable slide design that minimizes functional motor structural stress and resists leaking. Inside, you'll find roller shades throughout, premium solid surface kitchen countertops, bedside USB and 110V outlets, plus a porcelain foot flush toilet in the bath to name a few comforts.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $35,571
Sale Price: $92,995
Stock# 265234
Interior Color: Kingston
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Interior Color | Kingston |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | LR 50" 4K Smart TV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights, Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFHMR28TA741037 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


