New 2026 Keystone RV Sprinter 3590LFT Fifth Wheel
TWO BEDROOM / LOFT WITH STORAGE / AUTO LEVELING / THEATER SEATING / KING BED / SOLAR FLEX PROTECT
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 SPRINTER 3590LFT
- DÉCOR – SPRINTER – TEAK
- EXTERIOR DÉCOR – SPRINTER – WHITE
- COMFORT PACKAGE
- CAMPING MADE EASY PACKAGE
- LUXURY PACKAGE
- KING BED
- THEATER SEATING
- WASHER/DRYER PREP
- ELECTRIC 4 POINT LEVELING SYSTEM
- MAXX AIR RAINSENSOR VENT
- REFRIGERATOR – 12V – 16 CF
- SOLAR FLEX PROTECT
- FREE STANDING DINETTE AND CHAIRS
- RVIA SEAL – GO CAMPING
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $25,602
Sale Price: $69,995
Stock# 37935
Interior Color: Teak, Sand
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Teak, Sand |
| Hitch Weight | 2555 lbs |
| Dry Weight | 11764 lbs |
| Cargo Capacity | 2636 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35500 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless On Demand |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with Friction-Hinge Adjustment, LED Lights, and Manual Override |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 530157 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


