New 2026 KZ Accelerate 29A Toy Hauler Travel Trailer
KZ Accelerate toy hauler 29A highlights:
- Queen Bed Slide
- Theater Seating Slide
- Double Slides
- Outside Kitchen
This toy hauler is perfect for trips to the lake or woods with your crew! Once you've unloaded the pass-thru storage, you can put out the 20' awning, then start lunch on the outside kitchen. If the weather isn't cooperating, the interior kitchen includes a three-burner cooktop and microwave to make meals, and there is a bar top with stools where you can dine. You're sure to enjoy relaxing on the theater seating within the large slide here, and there is a 10-cu. ft. 12V refrigerator and pantry close by to grab a snack! The master bedroom up front includes a queen bed slide out, a spacious wardrobe, and a full bath, allowing you quick access at night. And your guests can convert the 13' separate garage to their bedroom at night thanks to the power bed with Sit & Sleep and laminated bed base!
With any Accelerate toy hauler by KZ, you will enjoy solid construction materials, comfortable interiors, and convenient amenities! There are flip-up steps outside for added stability, along with a pass-thru storage for your hiking gear, fishing poles and more. Each fifth wheel and travel trailer includes a private bedroom with a queen bed slide, full bath and kitchen amenities, plus interior storage for personal belongings, food and more. The ramp door with a patio rail kit will make it easier than ever to load and unload your toys, and the drop-down bed with a ladder lets you convert the garage space to sleeping space at night!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $42,038
Sale Price: $69,995
Stock# 101055
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft |
| TV Info | Swing-Arm TV |
| Awning Info | 20' |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZTT3524T4032199 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


