New 2026 KZ Domani DM311BH Travel Trailer
KZ RV Domani travel trailer DM311BH highlights:
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
- Front Bedroom
- Rear Bunkhouse
This travel trailer offers a smart and comfortable layout ideal for family adventures. At the front, a private bedroom accessible through one of the two entry doors features a 70" x 80" king bed and wardrobes on both sides for convenient storage. Down the hall, the full bathroom includes a 30" x 36" shower, foot-flush toilet, and a black stainless-steel sink, allowing you to skip campground facilities. The rear of the trailer opens into a spacious kitchen and living area with a slide-out that adds extra room, housing a pantry, a 10-cu. ft. 12V GE refrigerator, and a 68" theater seat. A nearby 64" sofa provides additional seating and sleeping space, along with A swivel table for flexibility. The L-shaped kitchen comes equipped with a black stainless steel sink, 21" GE oven with three-burner range, and GE microwave with range hood. A 50" power-lift TV sits by the second entry door, and the rear 51" x 75" double bunks offer plenty of sleeping space for the whole crew.
The KZ RV Domani travel trailers are built to deliver comfort and convenience on every trip, this trailer stands out with its durable aluminum framing and laminated sidewalls that provide long-lasting strength and stability. The Climate Insulation Package, featuring a heated, enclosed, and insulated underbelly, allows you to travel confidently in a variety of weather conditions. Inside, the spacious 10 cu. ft. 12V GE refrigerator offers ample room for groceries and extended stays, while the solid surface countertops paired with a deep undermount black stainless steel kitchen sink add a touch of residential-style luxury to your cooking space.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# VGDM311BH
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1110 lbs |
| GVWR | 9800 lbs |
| Dry Weight | 8300 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7190 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart LED TV |
| Awning Info | 20' Power Awning w/Fusion LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


