New 2026 KZ Sportsmen Classic 170MB Travel Trailer
QUEEN MURPHY BED
KZ Sportsmen Classic travel trailer 170MB highlights:
- Front Queen Murphy Bed over Sofa
- Full Rear Bath
- Booth Dinette for 2
- Dual Bedroom Wardrobes
- Pass-Through Storage
- Power Awning
- Sleeps 3 in 2 beds
This versatile travel trailer is perfect for weekend trips to the lake. You'll sleep soundly each night on the 60" x 74" mattress murphy bed, and there are dual bedside wardrobes to keep your things tidy. This model also includes a booth dinette that can be used for dining and sleeping space. The chef of your group can prepare meals on the two burner cooktop with a glass cover, and leftovers can go in the 8 cu. ft. 12V refrigerator. This model also includes a 12' power awning that will provide shade while you're outdoors as well.
With any Sportsmen Classis travel trailer by KZ you will find durable construction materials, like the 3/8" fully-walkable roof and the one-piece seamless Tufflex material. Each model includes scissor-style stabilizer jacks, a Key-Alike program for baggage and entry doors, and a Leash Latch with a bonus beverage opener. You will find interior and exterior speakers plus backup camera prep and solar prep. The Sportsmen Classic is designed to make you feel at home with rail-style cabinet doors, residential grade linoleum, and plenty of storage space for all your belongings.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $6,934
Sale Price: $19,996
Stock# HA6153
Exterior Color: WHITE
Interior Color: NOMAD
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | NOMAD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| GVWR | 4400 lbs |
| Dry Weight | 3240 lbs |
| Cargo Capacity | 1160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2820 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZTK1813T5021330 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


