New 2026 KZ Sportster X 22X Toy Hauler Travel Trailer
Conquer the trails with this agile toy hauler featuring a 15-foot garage, a versatile ramp door patio, and a private queen master suite.
2026 KZ Sportster X 22X Toy Hauler - Travel Trailer Highlights:
- Queen bed
- Full Bath
- Power Bed with Sit
- Ramp Door with Patio Rail Kit
Get ready to downsize your towing footprint while massively upgrading your backcountry freedom with the nimble, high-impact design of the New 2026 KZ Sportster X 22X! Unlike giant, intimidating toy haulers, this 28-foot-5-inch bumper-pull travel trailer is a masterclass in compact efficiency, boasting a dry weight of just 8,050 pounds. It is specifically engineered for half-ton or three-quarter-ton truck owners who want an agile, easy-to-maneuver rig that can easily slip into tight state parks and remote wilderness sites, all while offering an aggressive 3,950-pound cargo carrying capacity to haul your favorite toys along for the ride!
You’ll love the incredible 15-foot maximum garage space, which completely dominates the interior layout of this floor plan. By utilizing an open-concept garage design rather than a rigid divider wall, KZ gives you a cavernous area lined with heavy-duty Tuff-Ply flooring and frame-welded D-rings to easily load up a full-sized side-by-side or a fleet of dirt bikes. Once your toys are unloaded at the campsite, the garage seamlessly morphs into a premium club-lounge entertainment center featuring a 10 cu. ft. 12V refrigerator, dual roll-over sofas, and a power drop-down queen bed with a built-in sit-and-sleep bench configuration. When you want to take the party outdoors, the heavy-duty rear ramp door lowers down to create a spectacular open-air patio deck with a built-in rail kit, covered perfectly by a massive 20-foot power awning with custom LED strip lighting!
Up front, the private master suite serves as your cozy basecamp sanctuary, anchoring a residential walk-around Queen bed, a deep wardrobe closet, and plenty of overhead storage shelving for all your gear. The adjacent full bathroom is impressively spacious for a trailer of this size, offering a generous 30" x 36" shower to easily wash away the dirt and grime of a hard day out on the muddy trails.
Choosing Campers Inn RV of Wilmington, Ohio for your overlanding investment means you’re gaining a lifelong travel partner located right in the heart of the Buckeye State. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, and our Wilmington team is dedicated to providing that local, hometown service backed by a nationwide network. When you take home this 2026 Sportster X, you’re supported by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—giving you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. Our Wilmington experts are committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your toy hauler's advanced systems—from the electric auto-leveling system and onboard 30-gallon fuel station with digital pump to the tankless on-demand water heater and the advanced Climate Package featuring a fully heated, insulated, and enclosed underbelly—ensuring you leave our lot completely ready to conquer the open road and the trails beyond!
Don't miss out on your dream RV! Text, call, or visit Campers Inn RV of Wilmington at (937) 571-0692 and find your way!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $29,961
Sale Price: $49,993
Stock# 21174097
Interior Color: CHOCOLATE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft 7 in |
| Interior Color | CHOCOLATE |
| Hitch Weight | 1210 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 8050 lbs |
| Cargo Capacity | 3950 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V w/Temperature Controls |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6840 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power Awning(s) w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZTG2523T4099598 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


