New 2026 Newmar Essex 4551 Motor Home Class A - Diesel
Be The Star of the Road. LUXURY AT ITS FINEST, IN A NEWMAR!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 110382
Chassis: Freightliner Tag Axle
Interior Color: Southport
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Southport |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 54000 lbs |
| Dry Weight | 47100 lbs |
| Cargo Capacity | 6900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins X15 |
| Chassis | Freightliner Tag Axle |
| Horsepower | 605 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 292 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1950 ft-lb |
| Refrigerator Type | Bosch Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 21.6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 50" x 34" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 20000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 14000 lbs |
| Water Heater Type | Continuous |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | Samsung LED TV; Overhead, LR, BR, Ext. |
| Awning Info | Power w/Window Sensor, Remote Control, and LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 74000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4VZVU1R12TC096257 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


