New 2026 Northwood Arctic Fox Camper 1150 Dry Bath Truck Camper
DRY BATH!
Northwood Arctic Fox Camper truck camper 1150 Dry Bath highlights:
- Dry Bath
- Booth Dinette Slide
- Pantry
- Five Wardrobes
- USB Ports
- Rear Electric Awning
Whatever reason you camp, this truck camper provides convenience, comfort and a dry bath allowing you to skip the public facilities and stay where ever you like! You can sleep in your own bed on a NW TruRest queen mattress up front with one more person and the third person can sleep on the converted dinette that offers 42" x 76" of sleeping area. The slide includes the dinette, 12V refrigerator and a wardrobe giving you more interior floor space inside to enjoy. You will find more storage in several wardrobes, overhead cabinets, and on the shelf above the bed. And there are options to add such as a bunk over the dinette, a 12V LED TV, a 2.5 Onan LP generator, an RV BBQ and more!
With any Arctic Fox truck camper by Northwood, there is a fully welded thick wall aluminum tube frame with solid core anchor blocking that gives substantial strength at the main connection points, and a heavy duty basement floor frame with joists that support the heated holding tanks under the basement. These 4 Season all weather campers allow you to camp where ever and whenever you decide to set up camp. The electric jacks with 6-function remote makes setting up easy, and the exterior shower allows you to keep the dirt outside. Inside you will find a cathedral arched ceiling for a spacious interior, solid wood cabinetry, a Dayliter kitchen skylight with shade to choose when you want more natural lighting inside, a porcelain, foot-pedal toilet and bath skylight, and roller bearing drawer guides.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $20,735
Sale Price: $57,995
Stock# T0120511
Interior Color: Kona
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Kona |
| GVWR | 3874 lbs |
| Dry Weight | 3358 lbs |
| Fresh Water Capacity | 59 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | 2.5 Onan LP |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 11 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 11000 btu |
| Truck Bed Size | Long |
| TV Info | 32'' 12V LED TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 1NCB11505T0120511 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


