New 2026 Northwood Arctic Fox Edge 22GT Travel Trailer
Northwood Arctic Fox Edge travel trailer 22GT highlights:
- Front Bedroom
- 12V Refrigerator
- Rear Bathroom
- Exterior Awning
Optional Equipment Installed On This Unit:Holding Tank Heat Pads, 3K Watt Inverter Only
Experience the freedom of adventure with this charming travel trailer! The full rear bathroom provides a private and convenient space for freshening up. The kitchen features a refrigerator for keeping food and drinks fresh, a booth dinette for dining and additional sleeping space, a three-burner cooktop for culinary creativity, and overhead cabinets for ample storage of cookware and dishes. The cozy front bedroom features dual wardrobes for storing clothing and essentials, as well as an overhead cabinet for additional storage. The exterior awning provides shade and protection from the elements, adding to the overall comfort and livability of the trailer.
With any Arctic Fox Edge travel trailer by Northwood, you will find solid construction materials, including a fully welded, thick-wall aluminum frame, Corona treated fiberglass, and four seasons insulation with R-18 in the ceiling. There is also an aerodynamic one-piece front cap with BackRoad Armor for added protection as you travel to the campground. An exterior shower will come in handy when washing off hiking gear and the Slam Latch luggage doors will make it easy to pack up when it's time to go home. The Artic Fox Edge also includes many interior comforts, such as solid surface kitchen and bath countertops, cathedral arched ceilings, a Northwest TruRest mattress, and slow rise night shades for added privacy.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $23,689
Sale Price: $62,990
Stock# 265208
Interior Color: Moon Stone
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Moon Stone |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 10400 lbs |
| Dry Weight | 6545 lbs |
| Cargo Capacity | 3855 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST235/85R16 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5645 lbs |
| LP Tank Capacity | 80 lbs. |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" 12V LED TV |
| Awning Info | 16' LED w/Adjustable Pitch & Weatherguard |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 800 watts |
| VIN | 4N11G2228T0159221 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


