New 2026 Outdoors RV Creek Side Mountain Series 17MKS Travel Trailer
Outdoors RV Creek Side Mountain Series travel trailer 17MKS highlights:
- Spacious Full Bath
- 12V Refrigerator
- Fold-Down Dinette Table
- 16' Awning
This travel trailer will be perfect for weekend trips in the woods! Once you enter the unit, you'll find a pantry where you can grab a snack from, plus a spacious full bath to freshen up after hiking. The slide out not only gives you more space, but it also houses the residential sofa with built-in recliners, or you can choose the optional sleeper sofa here if you need more sleeping space. A full kitchen lets you make meals for your crew, and a fold-down dinette table will be the perfect spot to dine together. There is also a queen wall/Murphy bed that fold down over the dinette when you're ready for bed!
Each Creek Side Mountain Series travel trailer by Outdoors RV is designed for mountain tough four seasons camping for all your adventures. You'll find mountain extreme thermal pane windows, triple layered four seasons roof insulation, and a unique heated, insulated holding tank design. The compact design is compatible for light duty tow vehicles and smaller campsites, so you may not even need to purchase a new vehicle to start camping. Each model includes LG solid surface countertops, ultra leather furniture, and XL panoramic slide out windows for great outdoor views. These travel trailers also feature a mountain comfort premium mattress, 12V USB ports on either side of the bed, and drawers under the bed for convenient storage.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $15,729
Sale Price: $51,934
Stock# 31662
Interior Color: STONE BASIN
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | STONE BASIN |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | Off Grid 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 51W11242XT1031662 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


