New 2026 Outdoors RV Timber Ridge Mountain Series 22MKS Travel Trailer
Outdoors RV Timber Ridge Mountain Series travel trailer 22MKS highlights:
- Fold-Down Table/Dinette
- Swing-Out 32" TV
- 19' Patio Awning
- Off-Road 12V Refrigerator
Time spent in this spacious travel trailer will be time well spent! The rear corner full bath will let you freshen up after a day outdoors, and the full kitchen with a sunken range will let you make meals each day. A residential sofa with built-in recliners gives you a place to relax, while a fold-down table/dinette provides dining space. The Murphy-style queen bed can be folded down over the dinette, and there is storage space on either side of the bed for your things.
With any Timber Ridge Mountain Series travel trailer by Outdoors RV you will enjoy climate designed four seasons camping thanks to the thermal pane windows, XL furnace, plus unique heated and insulated holding tank design. The custom-built chassis and rugged integrated A-frame are built for strength and durability, along with the rugged 2" bonded aluminum frame walls. Each model includes LG solid surface countertops, granite designed backsplash, vaulted radius ceilings, and a mountain comfort premium mattress for all-around comfort. You will also love the XL panoramic slide out windows and the dual pane living room skylight with a shade to let natural light in!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# ACCK31885
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 6485 lbs |
| Cargo Capacity | 3510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12V Off Grid |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| TV Info | LR 32" Swing-Out TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 51W122727T1031885 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


