New 2026 Palomino Backpack Edition HS-2902 Truck Camper
Fits 3/4 & 1 Ton Truck with 6.5 or 8' Bed!!Palomino Backpack Edition truck camper HS-2902 highlights:
INCLUDES:
~ HI GLOSS GREY EXTERIOR
~ BACKPACK HARD SIDE MAX PKG.
~ A/C
~ SIDE & REAR AWNING
~ 400 WATTS OF SOLAR
~ 100 AH LITHIUM BATTERY
*** NO FEES ***
- Queen Bed
- Single Slide
- Wet Bath
- Microwave Oven
- Front Cap with Line-X Windshield
You will love all of the extra space provided in this hard side truck camper with the 40" x 62" booth dinette slide! If you're not needing the additional sleeping space provided by the dinette, choose the optional theater seating! Prepare your best meals with the cooktop, store your canned goods in the wardrobe/pantry, and and leftovers in the refrigerator, plus there is a microwave to pop a bag of popcorn at night. After a fun day of fishing, freshen up in the wet bath and relax on the front queen bed with a wrap around night stand, chests on either side, and an entertainment center. There is even a closet to keep clothes wrinkle-free!
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find solid surface countertops, white cabinets, an undermount sink, and more comforts. The 200-watts of solar power and 100 Amp lithium battery will keep you powered up, and the electric jacks will have you set up at camp in no-time!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 7709
Exterior Color: Hi Gloss Grey Exterior
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Exterior Color | Hi Gloss Grey Exterior |
| Dry Weight | 3222 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 38 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | 22" HDTV |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 4x4shr705tn120342 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


