New 2026 Palomino Backpack Edition HS-3201 Truck Camper
Palomino Backpack Edition truck camper HS-3201 highlights:
- Dry Bath
- Queen-Size Bed
- Kitchen Pantry
- Dual Bedside Chests
Enjoy time at the campground in this cozy truck camper! The cooktop and microwave oven will let you make meals each day, and there is a 11 cu. ft. 12V refrigerator for perishables. The sofa with a table provides a place to dine together, and this unit includes a split style dry bath with the shower on one side, and the private toilet and sink on the other! A front queen bed includes an entertainment center with a TV, dual chests, and a closet for ample storage space!
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find solid surface countertops, white cabinets, an undermount sink, and more comforts. The 200-watts of solar power and 100 Amp lithium battery will keep you powered up, and the electric jacks will have you set up at camp in no-time!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# PRD1334
Exterior Color: White, Grey
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Exterior Color | White, Grey |
| Dry Weight | 3225 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 41 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Truck Bed Size | Long |
| Awning Info | 7' Rear |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


