New 2026 Palomino Backpack Edition HS-3201 Truck Camper
Fits 3/4 & 1 Ton Truck with 6.5 or 8' Bed!!
Palomino Backpack Edition truck camper HS-3201 highlights:
INCLUDES:
~ HI GLOSS GREY EXTERIOR
~ BACKPACK HARD SIDE MAX PKG.
~ DELUXE PKG. (2-32" TV'S, REAR & SIDE AWNING)
~ BEDROOM FOLDING STEP
~ A/C
~ 400 WATTS OF SOLAR
~ 100 AH LITHIUM BATTERY
*** NO FEES ***
- Dry Bath
- Queen-Size Bed
- Kitchen Pantry
- Dual Bedside Chests
Enjoy time at the campground in this cozy truck camper! The cooktop and microwave oven will let you make meals each day, and there is a 11 cu. ft. 12V refrigerator for perishables. The sofa with a table provides a place to dine together, and this unit includes a split style dry bath with the shower on one side, and the private toilet and sink on the other! A front queen bed includes an entertainment center with a TV, dual chests, and a closet for ample storage space!
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find solid surface countertops, white cabinets, an undermount sink, and more comforts. The 200-watts of solar power and 100 Amp lithium battery will keep you powered up, and the electric jacks will have you set up at camp in no-time!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 7801
Exterior Color: Hi Gloss Grey Exterior
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Exterior Color | Hi Gloss Grey Exterior |
| Dry Weight | 3149 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 39 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | 2-32" |
| Awning Info | 7' Rear & 7' Side |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 4X4SHRT00TN120691 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


