New 2026 Palomino Backpack Edition SS-1251 Truck Camper
Fits 1/2, 3/4 or 1 Ton Truck with 6.5 Bed!!
Palomino Backpack Edition truck camper SS-1251 highlights:
INCLUDES:
~ HI GLOSS GREY EXTERIOR
~ BACKPACK SOF SIDE PKG.
~ 400 WATTS OF SOLAR
~ 100 AH LITHIUM BATTERY
*** NO FEES ***
- Queen Bed
- 20,000 BTU Furnace
- Electric Roof Lift
- 55" One-Piece Door
Make the most of all your adventures with this soft side truck camper! Start each morning feeling recharged after sleeping on the front queen bed with foot lockers and bedroom storage on either side of it, and freshen up in the wet bath with storage to keep your towel nearby. There is storage across from the bathroom for your canned goods, a refrigerator to keep your perishables fresh, and a two burner cooktop to prepare your best meals. Enjoy your meals at the seating area with a table then grab a board game from the storage area under the seating!
Each Backpack Edition truck camper by Palomino is constructed with high-density block foam insulation, an alpha super flex membrane roof, and Azdel substrate for added durability. You will also love the white or grey hi-gloss exterior fiberglass that is eye-catching and easy to keep clean. Inside, you'll find broad maple cabinets, LED lighting, and more comforts. If you'd like to further customize your camper, consider choosing the optional roof rack, dually bracket, entry step, or optional air conditioning!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 7680
Exterior Color: Hi Gloss Grey Exterior
| Sleeps | 3 |
| Length | 14 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 6 ft |
| Exterior Color | Hi Gloss Grey Exterior |
| Dry Weight | 1814 lbs |
| Fresh Water Capacity | 15 gals |
| Grey Water Capacity | 5 gals |
| Black Water Capacity | 6.5 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft 6 in |
| Center of Gravity Front | 37 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 4X4SSZ30XTN120215 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


