New 2026 Palomino Real-Lite R-580 Truck Camper
LIGHTWEIGHT HARD SIDE / AIR CONDITIONER / FITS A SMALLER 1/2 TON!
- UVW: 1,204 lb. Exterior Length: 10' 10" Exterior Height: 7' 11" Exterior Width: 76" Floor Length: 6' 5" Wheel Well: 40" Center of Gravity: 28" Fresh Water: 8 gallons. LP Tank Capacity: 20 lb.
- High Density Block Foam Insulation
- Alpha Super Flex Membrane Roof
- Decorative Wall Board
- Aluminum Framing - Fully Welded Super Structure
- White or Grey Hi Gloss Exterior Fiberglass
- Furnace 20,000 BTU
- Roof Ladder Bracket
- Molle Board
- Hi Gloss Fiberglass Exterior
- 2-200 Watt Solar Panels
- 1-100 AMP Lithium Battery
- Bluetooth Charge Controller
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,801
Sale Price: $17,900
Stock# 2235
Exterior Color: Grey
| Sleeps | 3 |
| Length | 10 ft 10 in |
| Ext Width | 6 ft 4 in |
| Ext Height | 7 ft 11 in |
| Exterior Color | Grey |
| Dry Weight | 1204 lbs |
| Fresh Water Capacity | 8 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Floor Length | 6 ft 5 in |
| Center of Gravity Front | 28 in |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | On demand |
| AC BTU | 11000 btu |
| Truck Bed Size | Short |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 4X4SRC102TN120589 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

