New 2026 Prime Time RV Avenger LT 16RD Travel Trailer
INCOMING
Prime Time Avenger LT travel trailer 16RD highlights:
- U-Shaped Dinette
- Full Bath
- Front Camp Queen Bed
- Two-Burner Stove
Camping with your friends or family doesn't have to be hard! This easy-to-tow, store and clean up RV allows two to four people to sleep comfortably on the U-shaped dinette along the rear wall with a large window and the front bed with a nightstand. The kitchen includes a 12V refrigerator, a farmhouse sink, plus a two-burner cooktop for preparing meals just like you do at home.
Each Avenger LT travel trailer by Prime Time includes automotive grade exterior graphics, a smooth metal front, and a fully walkable roof for added strength and durability. You’ll also find rear electric stabilizer jacks, a bumper with spare tire, exterior storage, and exterior 110V outlets for added convenience around the campsite. Head inside to enjoy seamless pressed countertops, blackout shades, a large farmhouse one-basin sink, and plenty of storage spaces for your belongings. The roof-mount 10K thermostat-controlled A/C and tankless on-demand water heater will keep you comfortable in changing weather.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# VA16RD
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| Dry Weight | 3539 lbs |
| Cargo Capacity | 1281 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Available Beds | Camp Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 10000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


