New 2026 Shasta RVs Phoenix Lite 30RLS Fifth Wheel
LUXURY THAT DELIVERS!!
Shasta RVs Phoenix Lite fifth wheel 30RLS highlights:
- Kitchen Island with Barstools
- Front Private Bedroom
- Rear Living Area
- Fireplace
- Outside Shower
- 2 A/C
Start camping in true luxury with this fifth wheel! The chef will appreciate having a kitchen island with two barstools to sit at while they prepare dinner. Eat your meals and play card games at the table and chairs, then relax in the rear living area on either the 78" tri-fold hide-a-bed sofa or theater seating across from the fireplace and TV. The dual entry bathroom has a radius shower to freshen up in and leads directly into the front private bedroom with a queen bed and wardrobe/linen closet slide to keep your items looking their best!
Stand out from all the others with one of these Shasta RVs Phoenix Lite fifth wheels! They are constructed with Weather Shield+ technology, dual-sided Azdel composite sidewall panels, and Tri-Tex powder coated frame technology that is ultra weather resistant. There are also electric front jacks and electric rear stabilizer jacks, an electric awning with LED light strip and one hand pitch adjustment, and a roof mounted solar panel within the Solar Source+ Package. The interior includes USB charging ports, slow rise blackout roller night shades, and a large transom window in the kitchen. You will also enjoy the upgraded GE 13,500 BTU dual ducted main A/C to keep you comfortable throughout your fifth wheel, plus an upgraded 60K BTU on-demand water heater for endless hot showers!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $29,215
Sale Price: $53,995
Stock# 02478
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1729 lbs |
| Dry Weight | 9166 lbs |
| Cargo Capacity | 1834 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | GE Stainless 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 50" 4K Smart LED TV |
| Awning Info | 11' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5NHFPHF22TS002478 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


