New 2026 Soaring Eagle AQUILA 6.5 Truck Camper
Options included on this unit:
Exterior platinum gray color
2nd maxxair fan, 3 speed reversible w/ remote and rain sensor
Stainless steel microwave
Quick detach jack brackets
Soaring Eagle AQUILA truck camper 6.5 highlights:
- 60" x 80" Bed
- Cassette Toilet
- LP Cooktop
- Sleeps Three to Four
This truck camper is perfect for 3/4-ton trucks and larger or properly equipped half ton trucks! Once you stop for the day, you can head inside to make dinner on the LP cooktop or add the optional microwave oven for even more convenience. A sink and 12V refrigerator will let you clean up and store your cold items, and the U-shaped dinette/bed will provide dining and sleeping space for guests! The 60" x 80" bed can be set up East to West or North to South with a pull-out section, and you'll find storage beside the bed for your personal belongings.
The AQUILA truck camper by Soaring Eagle features all-welded, tubular aluminum and composite construction and a seamless fiberglass exterior, including the roof, plus a fully insulated coach. There is also composite backing on the interior and exterior wall coverings with no luan wood, which provides you with one of the longest lasting, lightest weight, and most durable truck camper out there! A built-in battery box is expandable for up to 400AH of batteries, plus there is a 100A lithium battery and a 200W roof solar panel to keep your adventures powered up. Electric jacks come standard, or you can choose the optional quick detach jacks for even more convenience. Additional options include a portable Blackstone griddle, a 3,000W power inverter, a power awning with LED lights and more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $3,770
Sale Price: $31,500
Stock# 60018
Exterior Color: platinum gray
| Sleeps | 3 |
| Length | 11 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 7 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Exterior Color | platinum gray |
| Dry Weight | 1625 lbs |
| Fresh Water Capacity | 9 gals |
| Black Water Capacity | 4 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | AQ65260018 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


