New 2026 Thor Motor Coach Aria 4000 Motor Home Class A - Diesel
full wall slide; trifold sofa; over cab bunk
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $111,355
Sale Price: $329,995
Stock# 111149
Chassis: Freightliner XC-R
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 1189 |
| Engine | Cummins ISB-XT 6.7L |
| Chassis | Freightliner XC-R |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 284 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King Tilt-A-View |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Residential w/In Door Water and Ice |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 52" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 240 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" LED Smart TV, LR 50" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Power Lateral Arm with LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 45320 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFC2TCWU1189 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


