New 2026 Thor Motor Coach Four Winds 28G Motor Home Class C
MSRP $146,846. New 2026 Thor Motor Coach Four Winds® 28G.
Shop hundreds of class C gas RVs at 1 location! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row!
About This RV
This affordable, full-size luxury Class C RV floorplan is now available for the first time at Motor Home Specialist. It measures approximately 29 feet 9 inches in length providing a tremendous amount of sleeping, dining and living space while still remaining compact enough for most any state park and exceptional maneuverability even for first time RVers! This features the Ford E-Series Chassis and the Ford 7.3L V8. 325HP engine with 450 lb.-ft Torque w/TPM's. Additional features and construction highlights include an 84 inch ceiling heights, an extra-large LED TV on swivel, 12V outlet in the bedroom for CPAP, USB ports, large refrigerator, stainless steel wheel liners, Wingard® ConnecT™ WiFi / 4G / TV antenna, Vacu-Bond® laminated roof, walls and floor, a one-piece fiberglass front cap, Thor’s MEGA-Storage® exterior compartment and portable table, lighted Rotocast storage compartments, power patio awning with integrated LED lighting, touchscreen dash radio with back-up monitor, living area speaker tied into dash radio, running boards, LED taillights, emergency start switch, solar prep, residential flooring, LED interior lighting, cab-over sleeping area with cup holders and bunk ladder, leatherette jack-knife sofa/sleeper, privacy shades, full extension drawer glides, queen size master bed with designer bedspread and shams, gas and electric water heater and a premium leatherette Dream Dinette®.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054.
At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups.
--Why Pay More? Why Settle for Less?—
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $61,947
Sale Price: $84,899
Stock# MHS43721
Chassis: Ford E Series
Exterior Color: Four Winds Graphics
Interior Color: Sunlit Silver & Cali
| Sleeps | 6 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Sunlit Silver & Cali |
| Exterior Color | Four Winds Graphics |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V w/Auto Generator Start |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 108.8 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" Smart TV |
| Awning Info | 14' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN1TDD16610 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


