New 2026 Thor Motor Coach Four Winds 28Z Motor Home Class C
"Guaranteed, Lowest Prices in California" / Kitchen slide / 100W Solar Charging System w/Power Controller
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 FOURWINDS 28Z
- SmoothTECH Suspension Upgrade
- Portable Table in MEGA-Storage Compartment
- Roof Ladder
- 10 Touchscreen Dash Radio w/ Bluetooth,
- Android Auto! A
- Steering Wheel Audio and Camera Control
- Back-up Monitor
- Valve Stem Extenders
- Stainless Steel Wheel Liners
- Exterior Dog Tether
- Cabover Sleeping Area
- Leatherette Jackknife Sofa
- Leatherette Dream Dinette Booth
- Single Child Safety Tether
- Window Privacy Roller Shades
- 12v Refrigerator w/Auto Generator Start
- 3-Burner Gas Cooktop/Oven w/Glass Cover
- Microwave Oven
- Pop-up Outlet & Charging Station Kitchen Ctop
- Kitchen Countertop LED Accent Lighting
- Bedroom USB Charging Station
- 12V Outlet in Bedroom for CPAP Machine
- 40!! TV in Living Area
- Bedroom TV Prep
- 40 GasJLP Generator
- Winegard ConnecT WiFU4GITV Antenna
- Single High Output Roof A/C
- 100W Solar Charging System w/Power Controller
- Tankless Water Heater
- Exterior Water Hose w/Spray Nozzle
- Exterior LP Connection
- Holding Tanks wlHeat Pads
- Black Tank Flush System
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $59,654
Sale Price: $99,995
Stock# 38084
Chassis: Ford E Series
Exterior Color: Standard Graphics
Interior Color: Nantucket Blue ll, Sunlit Silver
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Nantucket Blue ll, Sunlit Silver |
| Exterior Color | Standard Graphics |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 kW Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 212 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V w/Auto Generator Start |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 104.2 cu. ft. |
| TV Info | Mid-Ship 40" Smart TV |
| Awning Info | 14' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | D21025 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


