New 2026 Thor Motor Coach Geneva 19VX Chevy Motor Home Class C
Thor Motor Coach Geneva Class C gas motorhome 19VX Chevy highlights:
- Rear Wet Bath
- Cab-Over Bunk
- 12V Refrigerator
- Twin-Size Benches/Beds
This compact coach will be perfect for your trips across the state or country! Once you park for the day, you can make dinner on the two-burner gas cooktop or in the convection microwave. There is a 12V refrigerator plus an additional quick access pull-out refrigerator to keep drinks stocked! The two twin-size benches/beds can convert to a king-size bed, and there are removable tables here where you can easily dine and play card games at. The rear wet bath includes a power bath vent, a foot flush toilet, and a skylight, plus there is a closet nearby for easy access to clean clothes!
You will feel right at home in every one of these Thor Motor Coach Geneva Class C gas motorhomes! A premium one-piece roofing material and welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction will hold up for years to come. Each model has unique living area arrangements, fully equipped kitchens, and residential vinyl flooring that are easy to clean. The touchscreen dash radio and back-up monitor lets you play your favorite tunes and prevent any bumps or dings. Come choose your favorite one today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $45,711
Sale Price: $79,995
Stock# M145430
Chassis: Chevrolet
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 17 gals |
| Black Water Capacity | 16 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.0L V8 |
| Chassis | Chevrolet |
| Horsepower | 401 hp |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Wheelbase | 139 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Twin Beds with King Conversion |
| Torque | 464 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 19 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" Smart TV |
| Awning Info | 12' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 16000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1HA3GRC74SN019268 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


