New 2026 Thor Motor Coach Quantum LC21 Motor Home Class C
Hit in the road in this Class C that's built for adventure and it has room for the entire family!
The 2026 Thor Motor Coach Quantum LC21 is a compact yet feature-rich Class C motorhome, perfect for couples or small families seeking adventure without compromising on comfort. Built on the reliable Ford E-Series chassis with a 7.3L V8 engine, the LC21 offers a smooth and stable ride, enhanced by the optional SmoothTech™ suspension system .
Inside, the LC21 boasts a thoughtfully designed floor plan that maximizes space and functionality. The leatherette Dream Dinette® provides a comfortable dining area and easily converts into additional sleeping space. The kitchen is equipped with a 12V refrigerator, a recessed 3-burner gas cooktop with oven, a microwave, and a large stainless steel sink with a pull-down sprayer, ensuring you have all the amenities needed for meal preparation on the road .
With over 45 years as a family run business we carry great new products from brands like Jayco, Forest River, Venture RV and DRV, and Crossroads and Thor Motor Coach. Southern RV also features certified pre-owned RV's from companies like Keystone, Brinkley, Heartland, Airstream and Alliance,Tiffin and Winnebago. Come into our Cumming or Mcdonough locations and take advantage of the exceptional customer experience and marvelous pricing that has positioned Southern RV as one of the most awarded RV Dealers in the America with two RV Business Top 50 Dealer awards, three Inc. 5000 awards, as well as a Top Ten Venture RV Dealer for four years in a row.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $47,561
Sale Price: $79,979
Stock# TQ21LC1137
Chassis: Ford E-Series
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 1 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 888 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Torque | 450 ft-lb |
| VIN | 1FDWE3FN6TDD01137 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


