New 2026 Thor Motor Coach Quantum LF31 Motor Home Class C
Rear Queen Bed / Bunk Beds / Mid Kitchen / Bunk Over Cab
Quantum Class C LF31 gas motorhome highlights:
- 27" x 27" Bunk Beds
- Full-Wall Slide
- Cab Over Bunk
- Built-In Skylight
- 70" Dream Dinette
- Exterior 32" Smart TV
See the world on the open road with your family in this coach! Whether you travel while working, for enjoyment or both, the full-wall slide offers a spacious kitchen and living area as well as a rear bedroom. You can sleep on an RV queen bed and watch the 32" Smart TV before falling asleep, and the double entry bath allows easy access at night for you and the kiddos in the bunk beds in the hallway. The kitchen provides a 12V refrigerator next to the pantry for convenience and a two-burner gas cooktop with a single induction cooktop, a convection microwave, plus a stainless steel sink. Everyone can dine at the Dream dinette, the jack-knife sofa or outside under the awning. There is more to enjoy such as the cab overhead bunk with a skylight, or enjoy watching the exterior 32" TV while enjoying the weather.
With any Quantum Class C gas motorhome by Thor Motor Coach, you will find a premium one-piece domed roof membrane for added durability, plus a SmoothTECH ride enhancement for better handling. The interior offers residential vinyl flooring, Leatherette furniture, and full extension soft close metal ball-bearing drawer guides. The driver is sure to appreciate the touchscreen dash radio and back-up monitor to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. These motorhomes also feature a 100-watt solar charging system for off-grid capabilities, a tankless water heater, an exterior LP connection and many more conveniences.
A protection plan can be added to this motorhome for an additional cost. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.49% APR for 240/mo with no taxes included and 10% down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $68,814
Sale Price: $127,900
Stock# TDD34128
Chassis: Ford E-Series
Exterior Color: Partial Paint. Full Body Paint; Summer Jazz, Symphony
Interior Color: Highland Tweed, Seabreeze
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Highland Tweed, Seabreeze |
| Exterior Color | Partial Paint. Full Body Paint; Summer Jazz, Symphony |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12442 lbs |
| Cargo Capacity | 2058 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 kw Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12 Volt w/Auto Generator Start |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 22000 btu |
| Basement Storage | 55.7 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" Smart TV, BR 32" Smart TV, Ext. 32" TV |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


