New 2026 Thor Motor Coach Quantum LZ28 Motor Home Class C
Thor Motor Coach Quantum ESpec Essential Class C gas motorhome LZ28 highlights:
- Rear Private Bedroom
- Cab-Over Bunk
- 71" Dream Dinette
- Convection Microwave
Head across the state or country in this spacious coach for five to six! The cab-over bunk area features a 52" x 96" sleeping area, plus a built-in skylight and a 32" Smart TV on swivel to enjoy movie nights. Your crew can relax on the 68" sofa and dream dinette while the chef of your group is making lunch on the two burner gas cooktop with a glass cover. The full bath features a 24" x 36" shower, with the toilet and sink across the hall, and the door can shut off the toilet if two people are needing to use this space at once. Head to the rear private bedroom where you'll find an RV queen bed, dual bedside closets to keep your things organized, and TV prep if you choose to add entertainment here.
With any Quantum ESpec Essential Class C gas motorhome by Thor Motor Coach, you will find convenient amenities, a modern interior, and a reliable Ford E-Series chassis, with an optional Chevy chassis on select models to power your adventures. There is welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction, a one-piece fiberglass front cap, and premium one-piece Crossflex exterior roofing for added strength. Residential vinyl flooring will be easy to keep clean, and you'll love the sleek look of the Harbor Collection, three-toned cabinets. These motorhomes also include a 50 state 4.0 kW dual gas/LP generator and a 30-amp shoreline power cord to keep you going, along with a tankless water heater and 13,500 roof front A/C to ensure your comfort!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $67,831
Sale Price: $79,995
Stock# 100664
Exterior Color: WHITE
Interior Color: SEABREEZE
| Sleeps | 5 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | SEABREEZE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V with Auto Generator Start |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 108.8 cu. ft. |
| TV Info | Cab 32" Smart TV |
| Awning Info | 14' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN4TDD35023 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


