New 2026 Thor Motor Coach Riviera 34SD Motor Home Class A - Diesel
MSRP $385,119. The New 2026 Thor Motor Coach Riviera 34SD.
- 400 Watt Additional Solar Charging System
Shop a huge selection of diesel pusher motorhomes all at MHSRV! Choose from Thor Motor Coach Palazzo – Riviera – Aria – Fleetwood Discovery – Frontier – Holiday Rambler Endeavor – Nautica – Entegra Coach Reatta – Aspire and more. We also buy and sell quality pre-owned models such Newmar Mountain Aire – Dutch Star – New Aire – Ventana – Kountry Star – Northern Star - Allegro Bus – Phaeton – Allegro Red – Byway – Allegro Breeze – Winnebago Journey – Forza – Coachmen Sportscoach – Thor Venetian – Tuscany and much more.
More About This RV
This RV is approximately 34 feet 11 inches in length and features (3) slide-out rooms, drop down overhead bunk, king size Tilt-A-View inclining bed, residential refrigerator, solid surface counter tops, stack washer/dryer and (2) ducted 15,000 BTU A/Cs, theater seats, Onan Diesel generator, EMS, tankless water heater, enclosed & heated holding tanks, Smart TV’s and more. The Riviera is powered by a Cummins 340HP diesel engine, Freightliner XC-S chassis, Allison automatic transmission Air-Ride suspension and features automatic leveling jacks with touch pad controls, touchscreen dash radio with GPS, luxury vinyl tile floors and much more.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $110,010
Sale Price: $287,989
Stock# MHS44465
Chassis: Freightliner XC-S Straight Rail
Exterior Color: Cape Hatteras
Interior Color: Astrella & Chalet
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Astrella & Chalet |
| Exterior Color | Cape Hatteras |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB-XT 6.7L |
| Chassis | Freightliner XC-S Straight Rail |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | French Door Residential |
| Refrigerator Size | 15.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 96 cu. ft. |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Power Lateral Arm w/Integrated LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | MHS44465 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


