New 2026 Thor Motor Coach Riviera 38RB Motor Home Class A - Diesel
MSRP $395,192. The New 2026 Thor Motor Coach Riviera 38RB Diesel Pusher bath & 1/2
- 400 Watt Additional Solar Charging System
- Upgraded Interior
More About This RV
About Us
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $135,203
Sale Price: $259,989
Stock# MHS43248**
Chassis: Freightliner XC-S Straight Rail
Exterior Color: Rockingham W/ Stealth
Interior Color: Volero & Asheville
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Volero & Asheville |
| Exterior Color | Rockingham W/ Stealth |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB-XT 6.7L |
| Chassis | Freightliner XC-S Straight Rail |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 256 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | French Door Residential |
| Refrigerator Size | 15.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 52" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 119 cu. ft. |
| TV Info | LR Retractable 50" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Power Lateral Arm w/Integrated LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJFCXTCWN2951 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


