New 2026 Thor Motor Coach Talavera 1920 Motor Home Class B
"Guaranteed, Lowest Prices in California" Ford Transit Trail AWD chassis / Swivel Chairs / 2800 GEN / 1000 W Inverter !!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 TALAVERA 1920
- Power Patio Awning w/lntegrated LED Lighting
- Sliding Door w/Opening Window
- Screen Door for Entryway
- Front Paint Protection
- Black Alloy Wheels and Off Road Tires
- 3-Piece Windshield Privacy Shades
- Back-up Monitor
- Leatherette Swivel Captain's Chairs
- Black Out Window Coverings
- Flat Panel Cabinet Doors
- Light Weight Cabinetry
- Cassette Shades
- Large Opening Side Windows
- Single Door Refrigerator
- Single Burner Induction Cooktop
- Microwave Oven
- Stainless Kitchen Sink w/Cover
- Fold-out Exterior Table
- Power Vent in Kitchen
- Cassette Toilet
- Power Bath Vent w/Wall Switch
- Fold up Rear Bed
- Shower with Curtain
- Rear Screen Door
- TV Prep
- Winegard ConnecT™ WiFi/4G/TV Antenna
- Starlink® Prep
- 2800 Generator
- 1000 Watt Pure Sine Inverter
- (2) 100AH Group 31 Lithium Batteries
- Firefly Integrations™ Multiplex system
- Single Power Saver A/C
- 200W Solar Panel with Controller
- Combination Water Heater and Furnace
- Exterior LP Connection
- Holding Tanks w/Heat Pads
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $66,931
Sale Price: $124,995
Stock# 39240
Chassis: Ford Transit Trail AWD
Exterior Color: Avalanche Grey, Carbonized Grey, Oxford White
Interior Color: Alpine White II, Charcoal Fusion II
| Sleeps | 2 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Alpine White II, Charcoal Fusion II |
| Exterior Color | Avalanche Grey, Carbonized Grey, Oxford White |
| Hitch Weight | 6000 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 4.75 gals |
| Tire Size | 30.5" |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 3.5L V6 |
| Chassis | Ford Transit Trail AWD |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 31 gals |
| Wheelbase | 148 in |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Type | Single Door 12V Electric |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 24.7 lbs |
| Water Heater Capacity | 2.64 gal |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco |
| AC BTU | 11000 btu |
| Awning Info | 10' Thule Lateral Arm w/ Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 12600 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | A27923 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


