New 2026 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40 IP Motor Home Class A - Diesel
Dual vanity sinks; dishwasher; Theatre seating
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $145,598
Sale Price: $585,495
Stock# 113132
Chassis: PowerGlide XC Raised Rail Rear Engine
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 42000 lbs |
| Dry Weight | 38513 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 315/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 406 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | PowerGlide XC Raised Rail Rear Engine |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with French Doors and Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 25 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 229 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR 50" TV, Ext. TV |
| Awning Info | Girard Power w/LED Lighting, Manual Window |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 52000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFEXTCWX8024 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


