New 2026 Tiffin Motorhomes Byway 33 FL Motor Home Class A - Diesel
Flagship comfort priced to move — call or text 478-956-6111 — includes king bed slide, dual 15K A/Cs, 8.0kW Onan generator, inverter, and full-body paint.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $150,881
Sale Price: $229,995
Stock# 110483
Chassis: Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel
Interior Color: DESERT RETREAT
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | DESERT RETREAT |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29800 lbs |
| Dry Weight | 25989 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 255/70R 22.5 |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 431 |
| Engine | Cummins B6.7 |
| Chassis | Freightliner XCS Straight Rail Rear Engine Diesel |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 198 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 28.5" x 40.5" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10800 lbs |
| Axle Weight Rear | 19000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals. |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Instant |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 71 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR TV |
| Awning Info | Side-Mounted Power w/Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJFC2TCWR0271 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


