New 2026 Tiffin Motorhomes Open Trail 25 CO Motor Home Class C - Diesel
AWD; Off-Grid Power; Girard Power Awning
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $55,024
Sale Price: $229,995
Stock# 111534
Chassis: Mercedes-Benz 3500XD AWD Dual Wheel Cutaway
| Sleeps | 3 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 48 gals |
| Black Water Capacity | 4.5 gals |
| Tire Size | 245/70R16 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 1052 |
| Engine | 2.0L I4 Turbo Diesel High Output |
| Chassis | Mercedes-Benz 3500XD AWD Dual Wheel Cutaway |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Twin |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Size | 10.5 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 12 Gals. |
| Water Heater Type | Hydronic |
| AC BTU | 15000 btu |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8N36Y5SN354363 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


