New 2026 Tiffin Motorhomes Phaeton 35 CH Motor Home Class A - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Tiffin Motorhomes Phaeton 35 CH Class A diesel motorhome highlights:
- Full Rear Bathroom
- King Bed
- Dinette with Chairs
- Exterior TV
- Full-Wall Slide
- Storage Drawers in Kitchen
Travel the country with this comfortable motorhome! The full rear bathroom will have you feeling right at home with the dual sink vanity that has a tri-view mirror, a shower with a seat, and a closet with has an area prepped to add an optional stacked washer and dryer. Get a good night's rest on the 72" x 80" king bed slide with nightstands on either side across from stacked drawers and a mounted bedroom TV. You will have everything you need to prepare delicious home cooked meals including a smart convection microwave with an air fryer, storage drawers for ingredients, and you can even add an optional drawer-type dishwasher to make clean up easier. The air coil sofa bed offers another comfortable sleeping space for a guest or two, plus you can add an optional drop-down front bunk for even more sleeping space. This model also includes a dinette with chairs and an optional fireplace if you want to make your space even more cozy!
Each one of these Tiffin Motorhomes Phaeton Class A diesel motorhomes offer high-end elegance at every turn! A PowerGlide XC raised rail rear engine diesel chassis will give you a smooth ride for every mile, and each coach comes with a Cummins L9 450 HP engine to power your journeys. There is a 10.0 kW Onan Quiet Diesel generator, three 15k BTU A/C units, and a Firefly integrations Mira module to keep you connected wherever you go. Outside, you'll appreciate the custom rock guard to protect your unit, along with full-body paint with four layers of clear coat and high-performance protection film on the front cap and select areas. A Girard power awning with LED lights also comes standard plus a fiberglass reinforced plastic basement floor, an exterior TV, and more. If you're traveling with pets, the optional Pet Perks Package can be added that includes a pet dish holder and a leash holder at the entrance door for added convenience!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $147,647
Sale Price: $449,998
Stock# 30377
Chassis: Freightliner PowerGlide XC Raised Rail Rear
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 40000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 979 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | Freightliner PowerGlide XC Raised Rail Rear |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 222 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with French Doors and Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 31.75" x 40" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 16000 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 gals |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 131 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR Mounted TV, Ext. TV |
| Awning Info | Girard Power Patio and Window |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 50000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFE5SCVZ4031 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


