New 2026 Travel Lite Up Country 650U Truck Camper
Travel Lite Up Country truck camper 650U highlights:
- U-Shape Dinette
- Stereo with Indoor and Outdoor Speakers
- Skylight
- Pantry
- Two-Burner Stove
You'll love this cozy truck camper which is packed with amenities! An RV queen bed with a skylight above offers a relaxing place to sleep, and there's storage on all sides including a pair of nightstands with drawers. One storage unit has room to add an optional TV. The kitchen area offers a 72" U-shape dinette which can also be used for additional sleeping space if needed. The kitchen has a two-burner stainless steel stove, 12V refrigerator, and microwave for all your cooking needs, plus a sink with a high-rise faucet so you can clean up easily. A multi-shelf pantry and overhead console provide more storage space. There's even room to add an optional porta potty in a cabinet beneath the dinette bench.
The Up Country by Travel Lite is a sturdy yet lightweight truck camper that can go deep into the woods. The aluminum construction is ultra durable, and there is an adjustable d-ring mounting system to keep your camper secure. A monitor panel allows you to keep an eye on the systems, and there's prep for a backup camera as well. An 18K BTU furnace and tankless on-demand water heater adds comfort, and there is an optional 15K BTU A/C available for summertime. Each model also includes a stereo with indoor/outdoor speakers to keep the party going!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $9,055
Sale Price: $30,990
Stock# 265013
| Sleeps | 4 |
| Length | 13 ft 6 in |
| Int Height | 4 ft 7 in |
| Dry Weight | 1576 lbs |
| Fresh Water Capacity | 13 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 4 ft 7 in |
| Center of Gravity Front | 22 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | TTCCU1703T1010994 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


