New 2026 Travel Lite Up Country 850U Truck Camper
Travel Lite Up Country truck camper 850U highlights:
- Queen-Size Bed
- L-Shaped Sofa with a Table
- Two Burner Stove
- Outdoor Shower
- 200-Watt Solar Panel
This truck camper has everything you need while you're away from home! There is a queen-size bed up front with footlockers with USB ports and additional storage for your belongings. And the sofa with a bunk above will provide additional sleeping space for guests. You can prepare meals on the two-burner stove or in the microwave, and the 12V refrigerator will be perfect for cold items. There is also a wardrobe/pantry that can be used for storage. This model includes a convenient wet bath with a sliding door, so you won't even have to use the camp's facilities when you stop for the night!
The Up Country by Travel Lite is a sturdy yet lightweight truck camper that can go deep into the woods. The aluminum construction is ultra durable, and there is an adjustable d-ring mounting system to keep your camper secure. A monitor panel allows you to keep an eye on the systems, and there's prep for a backup camera as well. An 18K BTU furnace and tankless on-demand water heater adds comfort, and there is an optional 15K BTU A/C available for summertime. Each model also includes a stereo with indoor/outdoor speakers to keep the party going!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $7,477
Sale Price: $32,999
Stock# 011065
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Dry Weight | 2304 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 5 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 6 ft 11 in |
| Center of Gravity Front | 36 in |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | TTCCU1709T1011065 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


