New 2026 Venture RV Sienna SA231VRK Travel Trailer
Venture RV Sienna travel trailer SA231VRK highlights:
- Walk-Thru Bath
- Theater Seating Slide
- Rear Kitchen
- Sit N' Slide Table
This Venture RV Sienna travel trailer features a dual-entry layout with one entry leading directly into the front master bedroom. The bedroom includes a Sleep Tight queen bed, dual wardrobes, underbed storage, and direct access to the walk-through bathroom.
The main living area features a large slide-out with theater seating and a Sit N’ Slide table with reversible cushions for dining, games, or additional workspace. A bar-top counter with stools provides another dining or seating option.
The rear kitchen offers added counter space, standard appliances, cabinet storage, and room for meal prep and food storage.
The walk-through bathroom includes a shower, toilet, sink, and skylight. Exterior features include a 20' power awning, power tongue jack, power stabilizer jacks, and exterior storage for camping gear.
The Sienna lineup is built with a BAL NXG-bolted frame, heated and enclosed underbelly, residential fiberglass insulation, and a reflective roof membrane for extended-season camping. Additional features include no-carpet flooring, modern interior finishes, custom backsplash, and a dog tie-down/bottle opener attachment outside.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $18,435
Sale Price: $33,495
Stock# 1231
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 7355 lbs |
| Dry Weight | 5850 lbs |
| Cargo Capacity | 1505 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5140 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZT42424T5042671 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


