New 2026 Venture RV SportTrek ST271VBH Travel Trailer
New Version 271VBH with Theater Seats and "Sit & Slide" Table!
Venture RV SportTrek travel trailer ST271VBH highlights:
- Bunk Beds
- Dual Entry Doors
- Fireplace
- Flip-Up Solid Steps
- Queen Bed
You'll feel right at home in this dual entry travel trailer. There are rear 40" x 70" bunk beds with a wardrobe for your guests' things, and you'll enjoy the front master bedroom with a Sleep Tight queen bed. There are also dual bedside wardrobes here, one of the dual entry doors, and a private entrance into the walk-thru bath. Everyone can meet in the combined kitchen and living area that includes a bar with a sit n' slide table along with theater seating, an entertainment center with a fireplace, plus all the appliances to make your best meals.
Every Venture RV SportTrek lightweight travel trailer is constructed to offer peace of mind and the comforts of home! Their purposeful residential kitchens are packed with handy features like a Furrion oven and three burner cooktop, a large stainless steel sink with a cover and dish drying rack, plus a 12V refrigerator. You will find plenty of storage throughout, including Safe-Tek hidden storage with a charging center and StorMore nightstands on either side of the bed behind the full-length closets. And the magnetic slam-latch baggage doors and spacious pass-through storage area will hold your outdoor gear in place. They even come with a hot and cold exterior shower and SporTrek's Weather Shield which includes a forced air heated and enclosed underbelly, radiant foil insulation wrapped tanks, and more features that will let you extend your camping season. You will also love the new residential upgraded furniture, Serta memory foam mattress, barn style passage doors, and many more comforts!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $22,239
Sale Price: $49,995
Stock# 161287
Interior Color: FALL PACKAGE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Interior Color | FALL PACKAGE |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| GVWR | 9240 lbs |
| Dry Weight | 6980 lbs |
| Cargo Capacity | 2260 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6100 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless on demand |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" TV on Lift |
| Awning Info | 21' LED Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4EZT12920T7120398 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


