New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition 343VIK Travel Trailer
Dual A/C's, Dual Fireplaces, Washer & Dryer Prep, Solid Steps, Theater Seating.
Venture RV SportTrek Touring Edition travel trailer STT343VIK highlights:
-
Rear living room with theater seating — perfect for relaxing or entertaining.
-
Dual fireplaces (living room + bedroom) for cozy evenings.
-
Free-standing dinette with chairs (not bench style).
-
Kitchen island with deep stainless sink and plenty of prep space.
-
Large pantry and 10 cu ft 12 V refrigerator.
-
King bed in slide-out with front wardrobe & washer/dryer prep.
-
30" × 36" shower in full bathroom.
Cooking & Entertainment
-
Three-burner cooktop, microwave, and solid surface counters.
-
Theater seating faces a smart TV (often 50" optional).
-
Large windows for natural light and scenic views.
Exterior & Construction
-
Painted fiberglass front cap with LED accent lights.
-
Frameless tinted windows and slam-latch baggage doors.
-
Campfire Café exterior kitchen area on many units.
-
Heated & enclosed underbelly with pass-through storage.
-
Outside shower and rear hitch area lighting.
Comfort & Climate
-
15,000 BTU air conditioner and 30,000 BTU furnace.
-
Extensive standard luxury interior package with wood-plank flooring, hardwood cabinets, and blackout roller shades.
-
Upgradable features include auto-leveling, larger TV, second A/C, and more.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $31,006
Sale Price: $58,969
Stock# 110225
Interior Color: FAWN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | FAWN |
| Hitch Weight | 1240 lbs |
| GVWR | 10785 lbs |
| Dry Weight | 9290 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8050 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 10' 4" and 14' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZT13428T8010769 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


