New 2026 Venture RV SportTrek Touring Edition STT302VRD Travel Trailer
VENTURE RV, SPORTTREK, COUPLES COACH
Venture RV SportTrek Touring Edition travel trailer STT302VRD highlights:
- Rear U-Shaped Dinette
- Pass-Thru Storage
- 30" x 36" Shower
- Sleep Tight King Bed
- Kitchen Pantry
This travel trailer with dual entry doors allows you to enter in through the front master bedroom or the rear living area! You're sure to get a great night's rest on the king bed slide out, and you'll love the front bench seat with closets on either side for your things. There is also a dresser and a private door that leads to the walk-thru bath. Your crew can dine around the U-shaped dinette, relax on the 70" sofa slide out, and watch a movie with the Smart TV. There is also a fully equipped kitchen so you can make meals every day!
An elegant design and new features come with every one of these Venture RV SportTrek Touring Edition travel trailers! The NXG Huck bolt frame holds these units together and a walkable roof covers them. Heads will turn down the highway and at the campsite with an upgraded graphics package and a painted fiberglass front cap with integrated LED light. The exterior pass-through storage area has slam latch baggage doors with magnetic catches so you don't have to worry about them closing on you and a motion activated light to see your items clearly even at night. Luxury abounds throughout these units, especially with the mandatory Interior Luxury package which comes with solid surface kitchen countertops, designer valances with fabric nightshades, and Beauflor wood plank flooring that is easy to clean. Come find your favorite model today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $35,343
Sale Price: $46,995
Stock# 1251
Interior Color: Blake, Doe
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Blake, Doe |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 9275 lbs |
| Dry Weight | 7690 lbs |
| Cargo Capacity | 1585 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6830 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZT13020T8043030 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


