New 2026 Venture RV Stratus SR291VQB Travel Trailer
Half-Ton Towable / Dual A/C's / Bunkhouse / Private Front Queen Bedroom / Outside Kitchen
Options Added:
1.7 Fall Package
Weather-Shield Package
Exterior Package
Interior Package
Goodyear Tires
50 AMP Service w/2nd A/C Prep
15K BTU A/C
2nd A/C (13.5K BTU)
Theater Seating
Off-The-Grid 100W Solar Panel w/ 30 Amp Controller
Venture RV Stratus Ultra-Lite travel trailer SR291VQB highlights:
- Queen Bed
- Bunk Beds
- Entertainment Center
- Outside Campfire Café
- Pass-Through Storage
You, your kids and/or friends, and your pets can all have a relaxing camping trip in this travel trailer! The unique rear private bunkhouse has a set of 32" x 70" bunk beds, and a set of 28" x 70" bunks where the top bunk flips up, and its ability to convert into a desk, king bed, storage, or a pet palace. Just outside the bunkhouse is a full bathroom with a 30" x 36" shower to freshen up in each morning. Everyone can gather together at the 70" sofa and sit n' slide table dinette while watching a movie and enjoying the fireplace at the entertainment center. The front private bedroom has sliding doors to shut when you're ready to rest on the sleep tight queen bed. Prepare your meals either indoors with the three-burner cooktop or at the outside campfire café with the griddle, refrigerator, and sink!
Each one of these Venture RV Stratus Ultra-Lite travel trailers have an eye-catching exterior! You will enjoy the 1.6 Fall Package that has multiple features such as tankless water heater, blackout roller shades and BAL 5.1 power tongue and stabilizer jacks for ease of use. Azdel laminated sidewalls are 50% lighter than wood, prevent mold, mildew, rotting, and warping, are unaffected by temperature and humidity changes, have a superior thermal insulation, and superior sound absorption, plus there is no formaldehyde. Experience the next generation in RV frame technology with the NXG huck bolt frame which is constructed with high strength low alloy prime steel and has been track tested to prove its durability.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details.
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $26,574
Sale Price: $39,900
Stock# T7032161
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Chestnut
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Chestnut |
| Exterior Color | Polar White |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 9290 lbs |
| Dry Weight | 7010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6090 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


