New 2026 Westland RV Travelaire 80W Truck Camper
Westland RV Travelaire truck camper 80W highlights:
- Front Bed
- 3.0 Cu. Ft. Refrigerator
- Private Toilet
- 12,000 BTU Furnace
Find your favorite camping spot and take this truck camper with you for a great fishing trip! Lay your head each night on the front RV queen bed with night tables and bunk closets on either side of it. As you step down from the bed, you will notice the sink, overhead cabinet, and three burner cooktop to prepare delicious meals. There is also a seat bench and bed with a table to enjoy your meals and a 3-cu. ft. refrigerator to keep your perishables fresh. The private toilet has closets to store your toiletries and a vent to eliminate any unwanted air.
Each one of these Westland RV Travelaire truck campers have undergone stringent inspection and testing throughout the manufacturing process! Their attention to detail and quality workmanship has earned them the QAI and U.S. D.O.T. approval and certification. Each camper features laminated construction and a smooth fiberglass exterior for lightweight durability. They are fully insulated with a furnace to keep you warm even in the cooler months and if you wish to stay cool in the warmer months then simply add the optional air conditioning. There are more features and options catered to each model so come find the one that best fits your needs!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 2123
| Sleeps | 3 |
| Length | 14 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 6 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Dry Weight | 1540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 14.5 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 7 ft 10 in |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Awning Info | 20 lbs. |
| Body Style | Hard-Side |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


