New 2027 Awaken RV MorningStar Std. Model Travel Trailer
Awaken RV MorningStar travel trailer Std. Model highlights:
- Twin Beds with Queen Conversion
- Full Rear Bath
- 32" Smart TV with Bluetooth
- Three-Burner Glass Top Stove
You can't go wrong when traveling and camping in this high-end travel trailer! Once you arrive at the campground, you can unload the exterior storage, put out the 12' Carefree power awning, and relax in your camp chairs. After you've stretched your legs on a hike, you can return to the trailer to freshen up in the rear bath. Here, you'll find a porcelain toilet, a removable handheld shower head, a retractable clothesline, plus twin dome bath roof vents for better ventilation. A three-burner glass top stove and convection microwave oven/air fryer will let you whip up lunch, and a U-shaped dinette provides dining space. This dinette can double as sleeping space for guests or little ones while you take the front twin beds with a queen bed conversion. There are also LED reading lights and overhead storage, a nightstand with a drawer and outlets, plus a large wardrobe with a hanging bar to keep clothes wrinkle-free!
The MorningStar travel trailer by Awaken RV exudes refined travel at every turn! The molded fiberglass exterior, transportation-grade gel coat with UV protectants, plus enclosed, heated plumbing and tank system provides a durable RV made to last. You will also appreciate smooth towing thanks to the dual Dexter torsion axles and Nev-R-Adjust brakes, plus there is a heavy-duty aluminum frame with a GenY coupler and rear hitch to meet your towing needs. You can keep your adventures powered up with the 500W+ flexible solar panel system, 270Ah heated lithium battery, and Victron 3,000W Multiplus inverter. You will also appreciate the roof-mounted A/C and three roof fans, Truma Combi Eco hot water heater, and Nautilus water management panel with an external shower to keep you comfortable. The interior of the MorningStar features real wood cabinetry and solid doors, warm LED lighting throughout, luxury woven vinyl flooring, and Sorrento parchment countertops and tabletops to name just a few high-end finishes!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 13974
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 5320 lbs |
| Cargo Capacity | 765 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Tire Size | 205/75/15 |
| Available Beds | Twin Beds with Queen Conversion |
| Refrigerator Type | 12V Compressor with Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco |
| TV Info | 32" Smart TV |
| Awning Info | 12' Carefree Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 500 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


