New 2027 Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series 28BKS Travel Trailer
Titanium Series
Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series travel trailer 28BKS highlights:
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
- Swing-Out 40" TV
- Bath Skylight
Optional Equipment Installed On This Unit: Titanium Series, MTN. Storage System, 12V Heat Pad, Off-Grid Battery Rack, Dlx. Pwr. Vent FansTheatre Seating w/ Recliners
How does double-size bunks sound for your next camping trip? The kids are sure to love them, while you enjoy the queen bed in the front bedroom. There is a garage storage door that will be perfect for luggage, lawn chairs, and coolers, plus there is plenty of storage inside as well. The chef of your group will love cooking in the kitchen with its flip-up counter, three burner cooktop, and large pantry for dry goods. The large slide out in the main living area will provide space to let the dog rest on the floor, and your crew can get comfortable on the sleeper sofa or play a game at the mountain dinette.
With any Timber Ridge Titanium Series travel trailer by Outdoors RV you will enjoy the sleek design frameless thermal pane windows, along with the silver fiberglass front cap and Titanium Series graphics package. The rugged 8' chassis with 5,200 lb. axles and XL ground clearance will make maneuvering tougher terrain easier than ever, and there is a wireless rear, side(s) turn camera system for hassle-free parking. Each model includes LG solid surface countertops, mountain lodge interiors, hardwood slide out fascia(s), and many more comforts!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 265259
Interior Color: Sand Dune
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Sand Dune |
| Hitch Weight | 875 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8030 lbs |
| Cargo Capacity | 2445 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Off Grid |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" TV on Swing Arm |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 51W123321V1032092 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


