New 2027 Redwood RV Redwood RW412GK Fifth Wheel
Estimated Arrival - July
Redwood RV fifth wheel 412GK highlights:
- Kitchen Island
- King Bed
- Quad Slides
- Theater Seats
- 65" TV
Live large in this Redwood RV quad slide fifth wheel featuring a combined kitchen and living area with dual opposing slides for maximum space in this area alone. There is plenty of seating with an 80" tri-fold sofa along the rear wall, and 68" theater seats plus a dining table with two chairs within the curbside slide. You can easily entertain guests in this space and the island with a sink, and the dishwasher prep gives you the option to make cleaning easier. You will love the entertainment center with 65" TV opposite the theater seats for movie night, and when it's time to turn in, a spacious master bedroom with dual opposing slides as well. This space offer a king bed, ample storage, and a dual entry bath with 48" shower including a seat with a slide out linen cabinet and vanity sink which is all part of the bed slide.
You are going to wish you found the Redwood fifth wheels sooner! With all of the residential comfort and modern luxury, you will be impressed. The Franklin Furniture Collection includes two premium dinette chairs, a buffet-style adjustable dinette with leaf extension, an 80" sofa, and powered theater seating. The luxury further extends to the bedroom where you will find a gel-foam king bed with tilt and C-PAP shelves on both sides of the bed. The straight roof line gives a luxury profile, and there are preparations for a wireless backup camera as well as solar power. The seamless residential insulated heat ducts will efficiently heat your unit, and there is an exterior radio in the fully finished and heated pass-through with slat board storage.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 6716
Exterior Color: MIDNIGHT ALLOY
Interior Color: COASTAL WOOD - TUSCON DECOR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 45 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | COASTAL WOOD - TUSCON DECOR |
| Exterior Color | MIDNIGHT ALLOY |
| Hitch Weight | 3308 lbs |
| Dry Weight | 17090 lbs |
| Cargo Capacity | 3910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 65" TV, BR TV |
| Awning Info | 11' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFRWV3XV9340018 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


